Kuntavaaleissa tuli valituksi yhteensä 45 rakentajaa

Kuntavaalien suurin puolue oli tälläkin kertaa ylivoimaisesti nukkuvien puolue. Vaikka äänestysprosentti nousikin hieman edellisiin kuntavaaleihin verrattuna, jätti lähes kaksi miljoonaa äänioikeutettua kansalaista kansalaisoikeutensa käyttämättä. Valtakunnallinen äänestysprosentti oli nyt 58,8. Rakennusliittolaisista valtuustoon tuli vahvistetun vaalituloksen perusteella valituksi seuraavat liiton jäsenet:

Uusimaa

Jääskeläinen Jari,  Vasemmistoliitto, Vantaa
Tallgren Mika, SDP, Karkkila

Keski-Suomi

Glad Hannu, Vasemmistoliitto, Viitasaari
Hintikka Kauko, KD, Laukaa

Häme

Eerola Seppo, Kärkölä-liike, Kärkölä
Rönö Tommi, SDP, Kangasala
Oksanen Kari, Vasemmistoliitto, Sastamala
Uutela Matti, SDP, Forssa
Nikkinen Vilho, Vasemmistoliitto, Pälkäne

Itä-Suomi

Jaakkola Antti, SDP, Joroinen
Kolehmainen Jani, Perussuomalaiset, Siilinjärvi
Nuutinen Jari,  Vasemmistoliitto, Pielavesi
Ollikainen Risto, Vasemmistoliitto, Lapinlahti
Semi Matti, Vasemmistoliitto, Varkaus
Piitulainen Juha, Vasemmistoliitto, Ilomantsi
Tahvanainen Petteri, Vasemmistoliitto, Joensuu
Juntunen Martti, Vasemmistoliitto, Joensuu
Hyttinen Petri, Keskusta, Polvijärvi
Kuningas Jarno, Perussuomalaiset, Polvijärvi

Pohjanmaa

Lassila Martti, Haloo Vimpeli, Vimpeli
Hänninen Jarmo, Keskusta, Alajärvi

Kymi

Harjumaaskola Jarkko, SDP, Hamina
Kormu Jouni, SDP, Hamina
Peltola Arto, SDP, Hamina

Satakunta

Kaunisto Mikko, Vasemmistoliitto, Huittinen
Salmi Veikko, SDP, Merikarvia

Turku

Alanko Jyrki, SDP, Aura
Numminen Lauri, Vasemmistoliitto, Mynämäki
Hietanen Esa, Vasemmistoliitto, Masku
Helin Mika, Vasemmistoliitto, Loimaa
Tiainen Lauri, Vasemmistoliitto, Loimaa
Ek Sirpa, SDP, Raisio

Kainuu

Mikkonen Veijo, Vasemmistoliitto, Paltamo
Toivonen Pinja, Vasemmistoliitto, Sotkamo

Lappi

Rimpisalo Risto, Vasemmistoliitto, Keminmaa
Lehikoinen Sauli, Vasemmistoliitto, Salla
Äärelä Raimo, Vasemmistoliitto, Sodankylä
Hyöppinen Sauli, Vasemmistoliitto, Tornio
Tauriainen Harri, Perussuomalaiset, Kemi

Oulu

Hast Mika, Vasemmistoliitto, Ii
Mustakallio Saara, Vasemmistoliitto, Pyhäjoki
Paasimaa Veli, Vasemmistoliitto, Muhos
Pohjola Matti, Vasemmistoliitto, Siikajoki
Sipola Mauno, Vasemmistoliitto, Oulu
Viitanen Aarre, Vasemmistoliitto, Siikalatva

Listatuille varasijoille tuli valituksi eri kunnissa lisäksi 56 jäsentä.