Rakennusliitto osallistui yhdessä Rakennusteollisuus RT:n ja Ammattiliitto PRO:n kanssa Työterveyslaitoksen vetämään kvartsipölymittaushankkeeseen vuoden 2025 aikana. Hankkeessa mitattiin kvartsipitoisuuksia julkisivutöiden eri työtehtävissä. Julkisivutöiden työvaiheiset kvartsipölyohjekortit täydensivät hienosti aikaisempia ohjekortteja, jotka tehtiin auttamaan rakentajia kvartsipölyn hallinnassa talonrakennus- ja infra-alalla. Rakennusalan yrityksille ja työntekijöille laaditut kvartsipölyohjekortit löytyvät kaikkien käyttöön veloituksetta Työterveyslaitoksen verkkosivuilta.
Ympäristövaatimukset edellyttävät, että tiettyjä töitä tehdään kaupunkialueilla julkisivutelineiltä, jotka on huputettu suojapressuin. Suojapressut estävät kaupunkirakentamisessa muun muassa piikkauksesta irtoavien kappaleiden lentämisen katualueille ja ennen kaikkea pölyn leviämistä julkisivutelineiden ulkopuolelle. Tiiviit suojapressut mahdollistavat myös töiden tekemisen sateisimpina aikoina.
Kvartsipölymittaushankeen aikana nousi keskusteluun julkisivutelineillä työskentelevien työntekijöiden sinne tänne veitsellä tekemä aukot suojapressuissa. Varmasti on näin, että julkisivutelineillä työskentelevät pyrkivät ohjaamaan työstä syntyvää pölyä pois työilmasta veitsellä tekemistään pressuaukoista. Varsinaisesti työntekijät ovat kuitenkin pyrkineet saamaan ilmanvaihtoa, jotta kuumaan kesäaikaan fyysisesti raskasta työtä telineillä olisi viileämpää tehdä.
Hyvin suunnitellut tuuletusaukot suojapressujen päädyissä voivat merkittävästi vähentää pölypitoisuutta työntekijöiden hengitysvyöhykkeellä piikkauksen tai rappauksen kaltaisissa pölyävissä työvaiheissa. Kun telineille asennetaan suojapressu, myös telineiden tuulikuorma kasvaa. Peitetyt telineet vaativatkin tiheämpää ankkurointia kiinteään rakenteeseen peittämättömiin telineisiin verrattuna. Jos pressu on tuulettuva kerroksien päädyissä, sivuttaistuulien ankkureihin kohdistuva voima vähenee. Telineet pitää silti suunnitella niin, että ne kestävät maksimituulikuorman myös tuuletusaukkojen ollessa kiinni.
Keskustelujen myötä kävi ilmi myös se, että julkisivutelineiden pressuihin [RW1] suunnittelemattomasti tehdyt pölynpoisto- ja viilennysaukot voivat hallitsemattomasti ohjata kovilla tuulilla tuulen pääsyn julkisivutelineiden pressujen sisäpuolelle – hallitun, suunnittelussa huomioidun sivuttaisvirran sijaan. Tämä voi mahdollisesti vaarantaa julkisivutelineiden seinäankkuroinnin kiinni pysymisen ja telineiden pysytyssä pysymisen.
Mielestäni telineiden tilaajilla sen enempää kuin telineiden loppukäyttäjilläkään ei ole tarpeeksi tietoa siitä, mitä voi aiheutua, kun julkisivutelineiden suojapressuihin tehdään suunnittelemattomasti ja omatoimisesti pölyä vähentäviä ja työilmaa viilentäviä aukkoja. Suojapressujen tuuletus on selkeästi asia, joka pitäisi toteuttaa suunnitellusti, jolloin sen tuomat edut voidaan myös huomioida pölyntorjuntasuunnitelmissa. Satunnaisesti tehdyt viillot voivat sen sijaan lisätä tuulikuormaa hallitsemattomasti, eikä niistä todennäköisesti ole vastaavaa hyötyä pöly- ja kvartsialtistumisen vähentämisessä.
Nyt parasta aikaa toivon mukaan lasketaan ja suunnitellaan, miten tulevan kevään ja kesän julkisivu-urakoita toteutetaan. Julkisivutelineiden tilaajien pitäisi jo tilausvaiheessa ymmärtää antaa tarkat lähtötiedot telineistä, jotka työhön halutaan. Telineillä tehtävän työn pölyntorjunnan pitää olla suunniteltua myös tuuletuksen osalta, ja julkisivutyötä on toteutettava pölyntorjuntasuunnitelman mukaisesti.
Kannattaisiko julkisivutelinetöihin ottaa laajemmin käyttöön keskuspölynimureita, joihin sähköiset käsityökalut on mahdollista liittää? Hoituisiko riittävällä esierottelulla varustellulla keskuspölynimurilla myös muun telineillä syntyvän ryönän poisto?
Työntekijöiden näkökulmasta on selvää, että he haluavat julkisivutelineillä tehtävän työn olevan pölytöntä. Ilmanvaihdon suojapressujen takana pitäisi olla tehokasta, jolloin fyysisesti raskas työ julkisivutelineillä saataisiin tehtyä viileämmässä. Voitaisiinko työilmaa viilentää jonkin sortin ilmastointilaitteen avulla, vai onko hyvin suunniteltu, tuulettuva suojapeite parempi ratkaisu?
Kohden kesää. Huoleni:
#julkisivutelineiden pystyssä pysymiseen kovilla tuulilla
# kvartsipölyntorjunnan toteutuminen julkisivutöissä
#työtekijöiden jaksaminen yhä kuumenevien kesäpäivien ja pitenevien lämpöisten jaksojen aikana.
Tapio Jääskeläinen
Työympäristöasiantuntija