Byggnadsförbundet (Rakennusliitto)

Gå med i förbundet

Featured image

Yrkesverksamma inom byggbranschen hör till Byggnadsförbundet

Byggnadsförbundets styrka ligger i dess medlemmar och i att branschen har organiserat sig väl. Medlemmen är den viktigaste resursen i förbundets verksamhet. Medlemmen kan påverka alla frågor som rör byggarbetare på arbetsplatsen och i fackavdelningen. Alla medlemmar i förbundet hör till A-kassan. Kassan betalar inkomstrelaterad dagpenning vid arbetslöshet.

Intressebevakningen på arbetsplatser är en viktig del av förbundets verksamhet. Byggnadsförbundet har genom kollektivavtal kommit överens med arbetsgivarförbunden om minimivillkor enligt vilka arbetet inom byggbranschen utförs. I kollektivavtalen fastställs bl.a. branschens löner, arbetstider, semesterersättningar, semestrarnas längd, arbetstidsförkortning, söckenhelgersättningar och lön under sjukfrånvaro.

Gå med i förbundet

Image

Nyheter

  • Byggnadsförbundets stödstrejker har ställts in

    Byggnadsförbundets alla stödstrejker i samband med de stridsåtgärder som Industrifacket utlyst har ställts in på grund av att Industrifacket träffat överenskommelse om kollektivavtalet.

  • Ställningstagande: Yrkesutbildningen säkerställer tillväxten, ytterligare nedskärningar behövs inte

    Många instanser är oroade över att nedskärningarna i yrkesutbildningen fortsätter. Detta skulle förvärra bristen på yrkeskunnande i arbetslivet och äventyra den ekonomiska tillväxten.

  • Aktuella ärenden vid årsskiftet

    Årsskiftet medför förändringar i förbundets tjänster. Till exempel 23.12. stängs förbundets servicenummer och serviceställen kl. 14. Våra e-tjänster betjänar under helgdagarna. A-kassan har ett avbrott i utbetalning av förmåner och i e-tjänster vid årsskiftet.

  • Industrifackets Riku Aalto: Målet är en löneförhöjning på 10 procent

    Medlemsföreningarna i FFC meddelar att de siktar på en löneförhöjning på 10 procent. Målet är 6 procent det första året, en ökning i månadslönen på minst 150 euro. Det andra året är målet 4 procent, en ökning i månadslönen på minst 100 euro.